Ribon.

Ribon

Etiketlerine üzerine baskı yapılmasını sağlayan ürüne ribon denir. Bu baskı yönetimi barkod yazıcı ile alınır. Ribon malzemesi rulo halinde şerittir. Ribon üç farklı katmanda üretilir. Bu katmanlar koruyucu tabaka, ısı gördüğünde  eriyen mürekekkep ve film tabakasıdır. Ribonların farklı özelliğine göre eriyen mürekkep, reçine yada balmumumdan üretilebilir. Termal transfer yönetimi yöntemi denilen ribon baskı yöntemi, dış ortam etkilerinden en az etkilenir. Ayrıca son zamanlarda renkli ribonlarda üretilmektedir.

Ribon Çeşitleri

Wax Ribon: En sağlam ribon çeşiti, Wax Ribon’dur. Hem sağlamlık açısından hem de ekonomik olmasından dolayı oldukça fazla tercih edilmektedir. Bir çok kağıt türüne baskı yapabilmesi nedeniyle oldukça popülerdir. En çok tekstil sektöründe kullanılır.

Resin Ribon: Sentetik ana maddesi olması sebebiyle fiyatı aralarında en yükseğidir. Wax ribona göre çok daha fazla dayanıklıdır. Konfeksiyon ya da daha uzun süre dayanması gereken yerlerde tercih sebebidir.

Wax Resin Ribon: Ribon türlerinin arasında en pahalı olanıdır. Hem wax hem resin malzemesinin karıştırılmasıyla elde edilmektedir.